Wybór asortymentu meblowego to czysta przyjemność. Na rynku można kupić wszystko i w różnych stylach. Mogą nam przypaść do gustu propozycje bardziej tradycyjne, jak i nowoczesne czy ekskluzywne. Wyposażenie można zaaranżować w stylu odpowiednim do tego w jakim jest utrzymany nasz ogród. Inne meble będą pasować do  stylu japońskiego, skandynawskiego, angielskiego, rustykalnego czy modernistycznego.  Nieodpowiednio urządzony ogrodowy kącik wypoczynkowy może zepsuć całkowity efekt. Poniżej przestawiamy główne rodzaje mebli, które pomogą zorientować się, jak można je wykorzystać przy aranżacji ogrodu.

Meble drewniane

Najczęściej do ich produkcji wybiera się drewno ze źródła krajowego, którego zaletą jest niższa cena w odróżnieniu od drewna egzotycznego. Najbardziej ekonomiczną opcją jest drewno z drzew iglastych takich jak sosna czy świerk. Są one stosunkowo miękkie w obróbce. Droższym materiałem, ale trwalszym i solidniejszym jest drewno dębowe, olchowe, z topoli czy buku. W przypadku gatunków egzotycznych jest to drewno eukaliptusowe czy tekowe (teak). Meble drewniane kupuje się ze względu na walory estetyczne, na to że zachowują naturalny styl niezależnie od upływu czasu. Charakteryzują się także dużą trwałością pod warunkiem, że są dobrze zakonserwowane. Proces zabezpieczenia dokonuje się już na etapie procesu obróbki drewna. Mianowicie może ono być zaimpregnowane ciśnieniowo, co jest najlepszą metodą zakonserwowania, jeśli szukamy rozwiązania trwałego.

Meble wiklinowe to właściwie rodzaj mebli drewnianych, ponieważ wiklina to młode pędy wierzby, które zostały poddane odpowiedniej obróbce. Dlatego należy je odpowiednio pielęgnować. Nie powinny być narażone na deszcz oraz na przesuszenie. Najdłużej posłużą nam w miejscach zacienionych.

taras2
Meble metalowe

Najczęściej do ich produkcji stosuje się żeliwo, stal lub dużo lżejsze aluminium, dzięki czemu meble jest łatwo przestawić. Charakteryzuje się dużą trwałością po odpowiednim zabezpieczeniu przed wodą, takim jak np. malowanie proszkowe, ocynkowanie czy chromowanie. Metal jako materiał produkcyjny czy wykończeniowy sprawia wrażenie zimnego, ale efekt ten ocieplają poduszki, nakrycia czy różnego rodzaju narzuty.

Meble technoratanowe

Są wykonane z materiału będącym rodzajem tworzywa sztucznego, które swoim wyglądem przypomina rattan naturalny. Produkty renomowanych firm są ładnie i solidnie wykończone, a ich konstrukcja jest stabilna. Zestawy mogą być bardziej podstawowe i składać się np. ze stolika i dwóch foteli, jak również bardziej rozbudowane i zawierać np. sofę. Meble do siedzenia zazwyczaj są wyposażone w wygodne miękkie poduszki poliestrowe, które również łatwo utrzymać w czystości. Cechują się materiałem bardzo odpornym na działanie opadów atmosferycznych deszczu czy śniegu, a nawet skrajnych temperatur zarówno wysokich jak i niskich. Dzięki temu otrzymujemy bardzo praktyczny i funkcjonalny produkt, który nie wymaga uciążliwych zabiegów pielęgnacyjnych. W dodatku zestawy mebli technorattanowych można kupić już od 700 zł w sklepach internetowych