Nasz ogród będzie budził zachwyt, jeśli podczas aranżowania jego wyglądu, będziemy brać pod uwagę kilka kwestii. Wyposażenie powinno być spójne z ogólnym wyglądem ogrodu. Dotyczy to również mebli. Jak uzyskać stylowy i gustowny efekt? Możliwości mamy bardzo dużo, ponieważ na rynku są dostępne meble wykonane z rożnych materiałów. Ważne, żeby wybrać takie, które będą pasowały do całości naszego ogrodu.

Style mebli ogrodowych
Styl mebli powinien korespondować z pozostałymi obiektami w ogrodzie, takimi jak altana, taras, rodzaj podłoża czy ogrodzenia. Jeśli będzie do nich dopasowany, wtedy uzyskamy harmonijny efekt i całość będzie bardzo się podobała gościom. Jeśli wprowadzimy eklektyzm w materiałach, wtedy niekoniecznie uzyskamy taki efekt o jaki nam chodzi. Na przykład jeśli posiadamy aluminiową lub nowoczesną stalową altanę, która jest otwarta i posiada lekką konstrukcję, wtedy należy dobrać zestaw mebli, które również wyglądają nowocześnie. Mogą to być np. meble technorattanowe. Należy uważać w takim przypadku z ciermiężnymi meblami drewnianymi w mocno rustykalnym charakterze.

Forma mebli

Meble różnią się kształtami w zależności od materiału, z którego są wyprodukowane. Np. w przypadku mebli technorattanowych nie uzyskamy lekkiego ażurowego efektu, które dadzą nam meble metalowe czy aluminiowe. Meble drewniane zawsze będą miały kolorystykę z jednego wachlarza barw – będą w różnych odcieniach koloru brązowego. Są to barwy bardzo tradycyjne i często spotykane. Jeśli chcemy uzyskać bardziej oryginalną kompozycję wtedy lepiej zdecydować się na meble stalowe czy technorattanowe.

balkon

Drewno, metal czy aluminium?

Meble z drewna są z reguły bardzo uniwersalne i ładnie komponują się na tle zieleni. Natomiast meble drewniane rusytykalne będę lepszym rozwiązaniem do ogrodów tradycyjnych czy wiejskich. W minimalistycznym ogrodzie zepsują cały efekt. Do nowoczesnych aranżacji bardziej odpowiednie są meble technorattanowe. Jest to rodzaj tworzywa sztucznego, którego plecionka imituje rattan naturalny. Jego barwy są stonowane. Zazwyczaj to antracyt, capuccino czy mocca. Meble technorattanowe są sprzedawane w komplecie z jasnymi poduszkami, co zwiększa komfort wypoczynku. Posiadają wiele zalet. Są bardzo odporne mechanicznie, dlatego trudno je uszkodzić, dzięki czemu można je często przestawiać. Ich waga jest lekka. Nie szkodzi im deszcz czy niska tempera, a duże nasłonecznienie nie odbarwi kolorów.
Meble aluminiowe to meble o nowoczesnym charakterze. Będą idealne do ogrodów minimalistycznych czy pejzaży miejskich. W dodatku aluminium to bardzo trwały materiał, który nie koroduje. Do kupienia są również meble stalowe. Charakteryzują się również dużą trwałością, jeśli są odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Jeśli posiadają dużo dekoracyjnych elementów, wtedy będą wspaniale komponować się z ogrodami romantycznymi.
Funkcjonalność a estetyka
Użytkowanie mebli w plenerze ma swoje wady. Są łatwo narażone na zabrudzenia oraz czynniki pogodowe. Nie zawsze jesteśmy w stanie schować je przed deszczem czy na noc. Dlatego warto wziąć pod uwagę łatwość czyszczenia mebli i usuwania plam.