Meble ogrodowe to bardzo zróżnicowana kategoria produktów. Urządzamy nimi przestrzeń związaną z relaksem w ogrodzie. Chcemy, żeby były komfortowe, wygodne i oczywiście odpowiednio wytrzymałe. Meble mają także  wpływ na ogólny wygląd ogrodu i kreują jego atmosferę.  Na prospektach wszystkie meble prezentują się ładnie i estetycznie. W rzeczywistości nie zawsze będą pasować do aranżacji naszego ogrodu. Na co zwracać przy ich zakupie, żebyśmy cieszyli się za każdym razem, kiedy będziemy z nich korzystać?

Miejsce

Należy zastanowić się, gdzie będziemy korzystać z mebli. Czy będą one postawione pod altaną i nie będą narażone na opady atmosferyczne? Jak duża jest zadaszona powierzchnia? Warto to dokładnie sprawdzić, żeby dobrać meble o wymiarach, które idealnie wpasują się do naszej altany. Czasami okazuje się, że jest konieczne zamówienie mebli na wymiar.

Jakie mamy potrzeby?

Należy zastanowić się, w jakim celu kupujemy meble do ogrodu i jak dużo czasu będziemy spędzać w naszej strefie relaksu. Czy zależy nam, żeby spędzić wieczór w intymnej atmosferze przy kieliszku wina, zaprosić kilku znajomych na grilla czy też organizować obiady rodzinne. Od typowego przeznaczenia będzie zależało, jakiego rodzaju mebli potrzebujemy. Jeśli zależy nam, żeby poczytać książkę czy wypić kawę wystarczy niewielki stolik i para wygodnych krzeseł. Jeśli myślimy o spotkaniach ze znajomymi, wtedy warto zainwestować w większy i stabilny stół najlepiej w komplecie z kilkom krzesłami. Taki układ będzie nam gwarantował, że posiłki będziemy spożywać w przyzwoitych komfortowych warunkach. Jeśli wybieramy komplet składający się z krzeseł i stołu, wtedy należy także odpowiednio przygotować podłoże. Takie meble nie mogą stać na piaszczystym czy trawiastej powierzchni. Należy ją utwardzić, a najlepiej przygotować podłogę z desek, kostki brukowej, płyt betonowych czy klinkieru.

metal 4

Stylistyka mebli

Styl mebli nie jest oczywiście kwestią drugorzędną. Powinien komponować się z ogólną kompozycją ogrodu. W miejskiej zabudowie tło ogrodu często stanowią betonowe ściany sąsiednich budynków, czy metalowe ogrodzenia. Jeśli mamy taką sytuację, warto zrezygnować z tradycyjnych mebli drewnianych i wykorzystać meble z technorattanu lub metalu. Można do nich dobrać kontrastowe kolory poduszek oraz narzut. Do modernistycznych ogrodów, które są minimalistyczne w formie będą z pewnością również pasowały meble metalowe.  Meble z drewna natomiast będą się komponowały dobrze właściwie w każdym ogrodzie, ponieważ drewno to materiał naturalny i dobrze komponuje się z zielenią.

Meble z plastiku

Z pewnością budżet, który posiadamy wyznacza jakie mamy możliwości w aranżacji wyposażenia. Najbardziej ekonomicznym propozycją są meble plastikowe. Ich zaletą jest również to, że nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Obecnie producenci oferują meble plastikowe w ładnych kształtach i bardziej trwałego tworzywa, dzięki temu wyglądają estetycznie i są stabilne.

Meble drewniane

Ich styl dobrze komponuje się z każdym rodzajem ogrodu. Jest to kompromis między ceną, jakością oraz trwałością. W dodaktu są bardzo ładne i kojarzą się z naturą. Można je kupić w różnych cenach w zależności od kompletu.

 

Artykuł powstał we współpracy z Ogrodosfera.