Drewniane meble ogrodowe to wybór, który nigdy nas nie zawiedzie. Będzie tak pod jednym warunkiem: jeśli będziemy dbać o ich pielęgnację i użytkować z godnie z zaleceniami producenta. Wtedy meble drewniane odwdzięczą się nam wieloletnią trwałością i stylowym wyglądem. Pasują nie tylko do ogrodów w tylu wiejskim, rustykalnych czy o bliżej nieokreślonej stylistyce.

Gdzie postawić?

Meble drewniane można postawić na naturalnym podłożu jak trawa pod warunkiem, że grunt będzie równy, nie będzie spadków ani dołków. Oczywiście jest to ważne jeśli zależy nam na tym, żeby siedziało się się stabilnie. Dobrą opcją jest też podłoże utwardzone. Idealna będzie kostka, płyta czy deski podłogowe. Dodatkowo zyskujemy, to że nasze meble są odizolowane od ziemi, co zabezpiecza je przed wilgocią. Tak więc doskonale sprawdzą się na tarasie.

Zalety i minusy drewna

Drewno urzeka nas swoimi walorami estetycznymi. Wydaje się, że jest niezbędnym integralnym elementem wykończenia ogrodu. Odpowiednio pielęgnowane będzie nam służyło przez wiele lat. Upływ czasu będzie naszym drewnianym meblom dodawał uroku. Ich zaletą jest także wszechstronność zastosowania. Można je wkomponować do wielu ogrodów. Meble drewniane są również bardzo stabilne, ze względu na swoją wagę. Nie należą do mebli lekkich, co dla niektórych osób może być zaletą, a czasami wadą. Jeśli będą stały w jednym miejscu np. pod zadaszoną altaną wtedy ich duża waga nie ma znaczenia, ponieważ nie ma potrzeby, żeby je chować przed deszczem. Silny wiatr z pewnością ich nie uszkodzi ani nie przewróci. Minusem , na który zwraca się przy zakupie mebli drewnianych, to mała odporność na czynniki pogodowe.

drewnow
Rodzaje drewna

Na krajowym rynku mamy drewno pochodzące z drzew liściastych, iglastych oraz z drzew egzotycznych (tropikalnych).  Wszystkie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Najbardziej ekonomiczne i jednocześnie najmniej trwałe jest drewno krajowe sosnowe i świerk. Droższy jest buk czy dąb. Najbardziej kosztowne są meble z drewna tropikalnego. Drzewa egzotyczne takie jak teak czy eukaliptus rosną w bardzo wymagającym równikowym klimacie. Temperatury dochodzą do najwyższych świecie, podobnie jak ogromna liczba opadów w porze deszczowej. Stąd ich drewno jest odporne na te czynniki. Dodatkowo po prawidłowej impregnacji nie zaszkodzą im polskie szkodniki, pleśń czy grzyby itp.

Jak konserwować?

Do prowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych należy użyć specyfików chemicznych przeznaczonych typowo do drewna. Należy do nich olejowanie, które powoduje, że woda nie wsiąka w drewno. Niektóre oleje zabezpieczają także przed rozwojem grzybów. Impregnowanie ręczne z kolei polega na malowaniu drewna impregnatami, które wsiąkają w drewno. Jest to raczej wsiąkanie powierzchniowe, w odróżnieniu od maszynowej impregnacji ciśnieniowo-próżniowej. Po zaimpregnowaniu warto meble  pokryć jeszcze warstwą lakieru. Taki zabieg wygładzi ich  powierzchnię. Do wyboru mamy lakier przeźroczysty, w kolorze, błyszczący czy matowy.